Mi lehetne őszibb, mint egy sütőtökös, fahéjas kelt tészta. 🙂 Egy-két hete már szemeztem vele, most végre megsütöttem a hétvégén, több verzióban és formában is. Igazi lélekmelegítő finomság. Először több sütőtökpürével próbáltam (120g), így kicsit ragacsosabb lett a tészta, de a végére szép nyújtható volt és a végeredmény is lágyabb lett. Másodikra szebbek lettek, de én mindegyiket nagyon imádtam. 🙂 A második sütésből a felét kalácsnak sütöttem meg, szóval lehet variálni, ahogy jól esik.

Hozzávalók:
- 20 dkg kenyérliszt
- 15 dkg fehér tönkölyliszt vagy búzaliszt
- csipet só
- 1 tojás
- 40 g olvasztott vaj
- 80-100g sütőtökpüré (sütőben megsütött sütőtök héja nélkül)
- 1,5 dl tej
- 15 g friss élesztő
- 20 g cukor
Hozzávalók a töltelékhez:
- 3 evőkanál olaj vagy olvasztott vaj
- 3-4 evőkanál barna cukor
- 1 evőkanál fahéj
- 1 tojás a kenéshez
Elkészítés:
- A tejet langyosra melegítjük, elkeverjük benne az élesztőt, a cukor egy részét és a tetejét megszórjuk kevés liszttel. 5-10 percig állni hagyjuk.
- Egy nagy keverőtálban elkeverjük a lisztet és a csipet sót. Hozzáadjuk a tojást, a sütőtökpürét, a maradék cukrot és az élesztős tejet. Géppel vagy kézzel dagasztani kezdjük és addig gyúrjuk, amíg kezd összeállni a tészta. Ekkor hozzáadjuk és alaposan beledolgozzuk két adagban az olvasztott vajat. (A többivel együtt is mehet, de így lesz az igazi.)
- Amikor összeállt a tésztánk, liszttel szórt kelesztőtálba (egy nagyobb tálba) tesszük, letakarjuk és meleg helyen 40-60 percig kelesztjük.
- A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk, sodrófával vékonyra nyújtjuk.
- Megkenjük az olajjal, vagy olvasztott vajjal és megszórjuk mindenhol a fahéjjal elkevert cukorral.
- Szorosan feltekerjük, 1cm-es csigákat vágunk belőle és sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket. Letakarjuk és újabb fél órát kelesztjük.
- Közben előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A fél óra elteltével megkenjük a csigák tetejét egy villával felvert tojással. 20-25 percig sütjük.

Az első sütés képei:
A kalácsforma pedig ilyen lett:



