15 egyszerű tipp a környezettudatos háztartásért

Tegnap előtt volt a víz világnapja, ma este a Föld órája lesz, áprilisban pedig a Föld világnapja, így most a szokottnál is többet lehet olvasni, hallani a környezetünk védelméről, jövőjéről. Érdemes odafigyelni arra, amire a szakemberek figyelmeztetni próbálnak minket, túlságosan természetesnek vesszük, hogy ezek az erőforrások mindig rendelkezésünkre állnak.

Tudtátok például, hogy a Föld vízkészlete olyan szinten fogyóban van, hogy már van olyan város, ahol lekorlátozták a napi vízfelhasználást 50 literre? És 10 éven belül valószínűleg már mi is érezni fogjuk ezt a változást. De mire elég 50 liter és mennyi vizet használunk? Egy átlagos hosszúságú tusolás 50 liter vizet fogyaszt, egy habfürdő 80 litert, egy mosás 50-100 liter, a mosogatógép 20 liter, egy WC lehúzás 9 liter, a napi kézmosások 3 liter és a főzés is legalább 2 liter. Az élelmiszereink előállítása rengeteg vizet igényel, a legtöbbet például a kávé, a csoki és a hús, 1 kg-hoz 17.000 liter víz kell. Egy pohár tejhez 255 liter víz kell és ebben benne van minden, az a víz is, ami a tehén legelőjén öntözi a füvet. És az ezek előállításához szükséges áram még nincs is benne.

eletem etelei foldnapjai.jpg

Bárki könnyen tehet azért, hogy vigyázzunk ezekre a nélkülözhetetlen erőforrásokra. Íme néhány egyszerűen megvalósítható tipp az élhetőbb környezetért:

        1. Ne folyassuk a vizet a mosdókagylóban, a mosogatóban, a kádban.
        2. A mosógépet és a mosogatógépet csak akkor indítsuk el, ha tele van.
        3. Használjuk ki, amíg melegszik a csapvíz, például virágöntözésre.
        4. Javíttassuk meg a csöpögő csapot. Meglepően sok vizet fogyaszt, akár 50-100 litert.
        5. Egyszerre több alkalomra főzzünk, több adagot.
        6. Palackozott víz helyett igyunk csapvizet, forrásvizet vagy tisztított csapvizet. A palack nemcsak káros a környezetre, de szintén több liter víz szükséges az előállításához.
        7. Csak annyit vásároljunk, amennyire tényleg szükségünk van. Bevásárlás előtt mindig nézzük meg, hogy mi van otthon. Ha mégis többet sikerül, fagyasszuk le vagy ajándékozzuk el.
        8. Időnként nézzük meg, hogy minek jár le hamarosan a szavatossága és vegyük őket előre a szekrényben is, hogy nagyobb eséllyel használjuk fel őket.
        9. Ne vegyünk műanyag reklámtáskát, inkább papírtáskát vagy használjunk saját bevásárlótáskát, kosarat.
        10. Szezonális ételeket vásároljunk, lehetőleg hazai termelőktől.
        11. Időnként tartsunk húsmentes napot.
        12. Kerüljük a zacskós, előrecsomagolt, feldolgozott ételeket. Az egészségünknek és a környezetünknek is károsak.
        13. Áramtalanítsuk, amit nem használunk (konyhai eszközöket, vasalót, laptopot).
        14. A hűtőajtót mindig csukjuk be, miután kivettünk valamit.
        15. Kapcsoljuk le a villanyt, ha kimegyünk egy szobából vagy az irodából.
  • És ez csak néhány megoldás a rengeteg közül. Ha van nektek is tippetek, kérlek írjátok meg! Látjátok, nagyon egyszerű dolgokkal tehetünk a környezetünkért, ráadásul a faültetést és a komposztálást nem is írtam. 🙂 De azzal is sokat tehetünk, ha ma este egy órára lekapcsoljuk a villanyt. Jó alkalom egy gyertyafényes vacsorához. 🙂

    IMG_0930.jpg

    Forrás: https://www.theguardian.com, http://www.keh.hu

Van a témához kapcsolódó gondolatod? Írd le hozzászólásban

Shopping Cart
Scroll to Top