Tegnap előtt volt a víz világnapja, ma este a Föld órája lesz, áprilisban pedig a Föld világnapja, így most a szokottnál is többet lehet olvasni, hallani a környezetünk védelméről, jövőjéről. Érdemes odafigyelni arra, amire a szakemberek figyelmeztetni próbálnak minket, túlságosan természetesnek vesszük, hogy ezek az erőforrások mindig rendelkezésünkre állnak.
Tudtátok például, hogy a Föld vízkészlete olyan szinten fogyóban van, hogy már van olyan város, ahol lekorlátozták a napi vízfelhasználást 50 literre? És 10 éven belül valószínűleg már mi is érezni fogjuk ezt a változást. De mire elég 50 liter és mennyi vizet használunk? Egy átlagos hosszúságú tusolás 50 liter vizet fogyaszt, egy habfürdő 80 litert, egy mosás 50-100 liter, a mosogatógép 20 liter, egy WC lehúzás 9 liter, a napi kézmosások 3 liter és a főzés is legalább 2 liter. Az élelmiszereink előállítása rengeteg vizet igényel, a legtöbbet például a kávé, a csoki és a hús, 1 kg-hoz 17.000 liter víz kell. Egy pohár tejhez 255 liter víz kell és ebben benne van minden, az a víz is, ami a tehén legelőjén öntözi a füvet. És az ezek előállításához szükséges áram még nincs is benne.
Bárki könnyen tehet azért, hogy vigyázzunk ezekre a nélkülözhetetlen erőforrásokra. Íme néhány egyszerűen megvalósítható tipp az élhetőbb környezetért:
-
-
-
- Ne folyassuk a vizet a mosdókagylóban, a mosogatóban, a kádban.
- A mosógépet és a mosogatógépet csak akkor indítsuk el, ha tele van.
- Használjuk ki, amíg melegszik a csapvíz, például virágöntözésre.
- Javíttassuk meg a csöpögő csapot. Meglepően sok vizet fogyaszt, akár 50-100 litert.
- Egyszerre több alkalomra főzzünk, több adagot.
- Palackozott víz helyett igyunk csapvizet, forrásvizet vagy tisztított csapvizet. A palack nemcsak káros a környezetre, de szintén több liter víz szükséges az előállításához.
- Csak annyit vásároljunk, amennyire tényleg szükségünk van. Bevásárlás előtt mindig nézzük meg, hogy mi van otthon. Ha mégis többet sikerül, fagyasszuk le vagy ajándékozzuk el.
- Időnként nézzük meg, hogy minek jár le hamarosan a szavatossága és vegyük őket előre a szekrényben is, hogy nagyobb eséllyel használjuk fel őket.
- Ne vegyünk műanyag reklámtáskát, inkább papírtáskát vagy használjunk saját bevásárlótáskát, kosarat.
- Szezonális ételeket vásároljunk, lehetőleg hazai termelőktől.
- Időnként tartsunk húsmentes napot.
- Kerüljük a zacskós, előrecsomagolt, feldolgozott ételeket. Az egészségünknek és a környezetünknek is károsak.
- Áramtalanítsuk, amit nem használunk (konyhai eszközöket, vasalót, laptopot).
- A hűtőajtót mindig csukjuk be, miután kivettünk valamit.
- Kapcsoljuk le a villanyt, ha kimegyünk egy szobából vagy az irodából.
-
-
-
És ez csak néhány megoldás a rengeteg közül. Ha van nektek is tippetek, kérlek írjátok meg! Látjátok, nagyon egyszerű dolgokkal tehetünk a környezetünkért, ráadásul a faültetést és a komposztálást nem is írtam. 🙂 De azzal is sokat tehetünk, ha ma este egy órára lekapcsoljuk a villanyt. Jó alkalom egy gyertyafényes vacsorához. 🙂
Forrás: https://www.theguardian.com, http://www.keh.hu