Képzelj el egy szombat reggelt, amikor sokáig ágyban maradsz, bebújva a takaró alá, tv bekapcsol, kint eshet vagy havazhat, nem számít, mert bent meleg van, kezedben a friss briós és a meleg kávé vagy kakaó. Ugyeee? Imádom a friss péksütik hangulatát és mivel ritkán eszem, egyszer-egyszer a boltból is jó, de azért nem ugyanaz, mint amikor a lakást átjárja a frissen sütött péksüti illata. Jó, ehhez előző este meg kell sütni, de megéri. 🙂
Igaz, hogy általában az egyszerű, kevés összetevős és nem túl munkaigényes finomságokat szeretem, de a kelt tészták nagy kedvenceim és higgyétek el, ha egyszer ráéreztek a sütésére, utána már nagyon egyszerű és minden munkát megér.
Ahogy mindig, ezt is próbáltam egészségesebbre venni, de a kelt tésztáknál több okból sem egyszerű. Először is az élesztőnek mindenképp cukor kell, hogy a kémiai folyamatok beinduljanak, bár elég egy teáskanálnyi az élesztőhöz. A tésztába és a tetejére már édesítőszert tettem és szuper lett így is. Másodszor a liszt. Egyedül a búzaliszt képes olyan lazára megkelni, ami miatt szeretjük a kelt tésztákat. Ezért bármilyen lisztet is használunk, érdemes egy kis búzalisztet tenni bele. Én tönkölylisztet használtam és nagyon jó lett vele. Gluténmentes lisztkeverékek is vannak, amikkel működik az élesztő. És még egy tipp, ha margarin helyett vajat tesztek bele, tovább marad friss.
Szóval az enyém most teljes kiőrlésű, 1 teáskanálnyit leszámítva cukormentes 🙂 és bár nem olyan szép, mint a hagyományos, de nagyon finom.
Hozzávalók (8 db-hoz):
-
25 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
-
25 dkg fehér tönkölyliszt
-
50 g puha margarin
-
50 g por édesítő vagy porcukor
-
csipet só
-
1 tojássárgája
-
25 g élesztő
-
1 tk. porcukor
-
2,5 dl tej
-
édesítő vagy kristálycukor a tetejére
A kovászhoz 1 dl tejet egy edényben langyosra melegítünk (ne melegre), majd elmorzsoljuk és simára keverjük benne az élesztőt, beleteszünk egy teáskanálnyi porcukrot és kevés lisztet, összekeverjük, a tetejét is megszórjuk egy kevés liszttel és 15 percig állni hagyjuk, amíg szépen megemelkedik.
Ha kész van, egy nagy tálba tesszük a lisztet, a közepébe kis lyukat csinálunk és beleöntjük a kész kovászt, a puha (kicsit megolvasztott) margarint, a sót, tojássárgáját, porcukrot és a maradék tejből fokozatosan hozzáadva annyit, amennyitől megfelelő állagú lesz a tésztánk. Kézzel vagy gépi mixerrel összedolgozzuk és addig gyúrjuk, amíg a széle elválik az edénytől és nem ragad a kezünkre. A kész tésztát egy tálba tesszük, alaposan lefedjük és szobahőmérsékleten kb. 1 órát kelesztjük.
Miután megkelt a tésztánk, még egyszer átgyúrjuk, majd 8 egyenlő darabra vágjuk, hosszúkás, vékony rudakat sodrunk belőle, majd tetszőlegesen formázzuk. A legegyszerűbb, ha a megformázott rudat feltekerjük, mint egy kakaós csigát.
A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A briósokat sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, egymástól jó messzire, mert duplájára fognak még nőni. Megkenjük mindegyiket tojássárgájával, majd újra megkelesztjük, kb. fél óráig. Ezután újra megkenjük tojássárgájával, megszórjuk kristálycukorral vagy édesítőszerrel a tetejét és kb. 20 perc alatt pirosra sütjük.
Pingback: Életem ételei